Amadyny
Amadyny

Od dzieciństwa interesuję się między innymi ornitologią - stąd też dość szybko pojawiły się u mnie w domu ptaki. Równie szybko zacząłem sceptycznie podchodzić do porad ówczesnych hodowców i starałem się sięgać po wiedzę specjalistyczną - najpierw z pomocą nauczyciela biologii, który prowadził w mojej szkole koło ornitologiczne, a potem sięgając po trudno wtedy dostępną prasę fachową i książki (z reguły anglojęzyczne).
 
Z biegiem czasu coraz bardziej interesowała mnie fauna Australii - między innymi ptaki - i w ten sposób zaczęły mi w domu towarzyszyć zeberki i amadyny wspaniałe i tak towarzyszą mi (z przerwami) ponad 30 lat. Kilka lat temu wrzuciłem trochę zdjęć na Instagram i niebawem zostałem zasypany prywatnymi wiadomościami z pytaniami na temat hodowli - postanowiłem więc stworzyć stronę o amadynach, gdzie zamieszczę wszystkie niezbędne informacje na temat tych ptaków. Tak też się stało, a strona amadynce.pl okazała się na tyle potrzebna, że jej popularność zaskoczyła nawet mnie.

Hodowla
Hodowla

Jakie mam podejście do trzymania ptaków w domu? Przede wszystkim ograniczam ilość - nie mam regałów z mnóstwem ptaków, nie zawalam swojej przestrzeni w taki sposób - wolę mieć mniejszą ilość zwierzaków, z którymi jestem w jakiś sposób zżyty i mogę im zapewnić odpowiednie warunki - choćby przez zapewnienie przestrzeni nie ograniczającej się do klatek. We wszystkim trzeba mieć umiar ;) zwłaszcza, że to nie jedyne moje hobby.
 
Poza tym odpowiedzialna hodowla jest moim zdaniem czymś w rodzaju "Arki Noego" naszych czasów - wiele gatunków na wolności ginie (amadyn jest zaledwie garstka) i niedługo już może ich nie być - dobra hodowla u odpowiedzialnych osób być może zapewni przetrwanie niektórych gatunków. Przynajmniej tak do tego podchodzę - hodowli ptaków, które nie są zagrożone w naturze raczej bym obecnie nie podejmował.

Grafiki
Grafiki

Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie wziął "na warsztat" tych pięknych ptaków. Zrobiłem kilka grafik, które rozeszły się po internecie lotem błyskawicy, a tapety na telefon miały swego czasu taką ściągalność, że czasami zawieszał mi się serwer :)
 
Tapety można teraz ściągnąć na mojej stronie poświęconej amadynom: www.amadynce.pl
 
Kiedyś dostępne były kubki i koszulki z moimi grafikami ale na razie zawiesiłem współpracę w tej dziedzinie, bo wykonawca był dość kiepski - być może niedługo wrócę z tymi produktami.

previous arrow
next arrow
Shadow