Freelancer czy firma?

"W dużej firmie to mam większą gwarancję..." ;)

Bardzo często klienci są ogarnięci kompletnie bezpodstawnym przekonaniem, że usługa wykonana przez większą firmę jest w jakiś sposób lepsza lub bezpieczniejsza niż zamówiona u freelancera. Ponieważ znam rynek od podszewki - mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że największe "wałki" robią właśnie spore firmy - byłem przy tym więc wiem ;) 

Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Osoby od dawna śledzące branżę zauważyły, że dla freelancera ważnym elementem - obok zarobionych pieniędzy -  jest też swego rodzaju "sportowa" satysfakcja z efektu wykonanej pracy. Freelancer staje się bowiem w pewien sposób związany emocjonalnie z firmą dla której wykonuje zadanie - poświęca jej masę czasu i energii, a sukcesy typu wysoka pozycja w wyszukiwarce czy zwiększenie o kilkaset procent odwiedzin strony i wzrost liczby klientów dają takie -  właśnie czysto sportowe - poczucie zwycięstwa :) 

Dla większej firmy jesteś istotny do momentu podpisania umowy na jakieś "działania pozycjonujące" - sprawdź po roku co ten (zazwyczaj miesięczny) abonament dał Twojej stronie, ile wydałeś/aś i ilu klientów pozyskaliście dzięki stronie prowadzonej przez "agencję SEO" - wnioski mogą być przygnębiające ;)

Koszty strony internetowej

W dużej firmie tylko płacący naprawdę absurdalne pieniądze są traktowani z należytą uwagą. Takich zresztą nie brakuje - firmy "wizerunkowe", "seo" i temu podobne mają w swoich szeregach specjalistów od sprzedaży, którzy potrafią przekonać klientów do wydawania naprawdę kosmicznych kwot na usługi, które często nie są tyle warte. Mniejsi zaś płacą zazwyczaj jakiś "abonament" - w ich mniemaniu wysoki (1-2k miesięcznie na przykład) - nie zdając sobie sprawy, że za te pieniądze mogą liczyć na stronkę z marnego szablonu, a przy pozycjonowaniu na wpisy do katalogów, kilka "lajków" na facebooku, "preclowy" artykuł czy kampanię AdWords prowadzoną "na odwal się" bez poszanowania powierzonych na ten cel pieniędzy. W sumie zostaje im tylko satysfakcja, że "mają swoją stronę", nic poza tym.

Nie zawsze jest tak, że to jakaś zła wola firm SEO - po prostu mając kilkudziesięciu czy kilkuset klientów nie są w stanie poświęcić każdemu z nich kilku godzin dziennie - wiele spraw jest zautomatyzowanych, o niskiej skuteczności. Jest to dość naturalne zjawisko. Są też firmy, które chwalą się kilkoma tysiącami klientów - a zatrudniają na przykład 30 osób. Nawet posiłkując się pomocą wolnych strzelców nie byliby w stanie wykonać usługi, którą można by uznać za uczciwą. Wyobraźmy sobie, że w trudnej branży trzeba napisać dla jednej strony kilka dobrych artykułów, zadbać o każdą stronę społecznościową (facebook, instagram, Google Moja Firma, twitter), szukać dobrych stron na których warto umieścić swoje teksty i linki, prowadzić kampanię AdWords i analizować jej przebieg etc. Dużo - prawda? To musi absorbować określoną ilość godzin dziennie lub osób do obsługi i musi kosztować.

Freelancer wykorzystując ten sam tysiąc złotych poświęci ci czas, o którym duża firma seo może tylko pomarzyć...

Freelancer za to wykorzystując ten sam tysiąc-dwa tysiące złotych poświęci ci czas, o którym duża firma seo może tylko pomarzyć - przy okazji wykorzysta tę kwotę optymalnie, bo nie ponosi kosztów takich jakie muszą ponosić firmy zatrudniające kilkanaście osób. Zazwyczaj gdy w wyszukiwarce konkurują ze sobą dwie firmy - ta prowadzona przez "ogarniętego" freelancera jest po kilku miesiącach lepiej widoczna w branży - freelancer po prostu może poświęcić znacznie więcej czasu na poprawne pozycjonowanie niż firma SEO. 

Są też minusy. Nie piszę tu o kwestii uczciwości, bo "naciąć się" na oszustów można wszędzie. Freelancer po prostu może zachorować, umrzeć, wyemigrować albo potrąci go ciężarówka lub porwą kosmici - innymi słowy możemy stracić z nim kontakt niekoniecznie z jego winy i trzeba wtedy gwałtownie szukać kogoś innego, kto pociągnie sprawy dalej. Ważne jest więc żeby jego praca była transparentna - wszystkie hasła, pliki źródłowe, dostępy do paneli zarządzania, profile administracyjne - powinny być przechowywane w siedzibie firmy. Właśnie na takie przypadki.

Adam Jeżyński

Tworzenie i promowanie stron internetowych, prowadzenie kampanii AdWords, marketing sieciowy. Masz do mnie pytania? Skorzystaj z poniższego formularza lub moich danych kontaktowych:

0/249

0/2200

Warto przeczytać:

Zagrożenia - i jak ich uniknąć

Czytaj dalej

Nagłówki - budowanie treści

Jeśli zamierzasz stworzyć swoją pierwszą stronę to zapewne chcesz żeby była...
Czytaj dalej

Tworzenie stron

Nadzialiście się już na "specjalistów", którzy sprzedają darmowe szablony d...
Czytaj dalej

Strona One-Page

Są sytuacje, w których firma mająca mniejszy budżet chce tylko pojedynczej ...
Czytaj dalej

Sklep i blog

Sklep i blog w jednym? Jakie są plusy, a jakie ograniczenia?
Czytaj dalej

grafika ode mnie na ten miesiąc:

Tapeta przeznaczona dla smartfonu z ekranem  AMOLED - Full HD. Widoczny ptaszek to Amadyna Wspaniała o imieniu Heniek ;) Kliknij przycisk żeby ściągnąć grafikę.

moja polecana strona na ten miesiąc:

Klimatyczna willa w Białym Dunajcu - dobra baza wypadowa do górskich wycieczek oraz miłe miejsce na romantyczny weekend w górach ;)

villa fiore w białym dunajcu

wesprzyj psiaki

Swego czasu pomogłem stworzyć stronę dla wolontariatu w Nowodworze, a że jestem pod wrażeniem pracy jaką wykonują osoby z tegoż wolontariatu to zachęcam do zapoznania się z ich najnowszymi działaniami: 

wolontariat schroniska w nowodworze

fotograf ślubny

Demo strony dla fotografa ślubnego - z użyciem zaawansowanego komponentu galerii: przejdź na stronę.

fotoblog

Tagi

Ocena 5 (2 Głosy)

Freelancer czy firma?

Bardzo często klienci są ogarnięci kompletnie bezp...
Czytaj dalej

Krótko o mnie

Nazywam się Adam Jeżyński i zajmuję się tworzeniem...
Czytaj dalej